Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Porady
Zbieżność, geometria kół 3D Bochnia

Geometria kół po zimie. Dlaczego warto ją wyregulować?

Niewłaściwą geometrię samochodu można bardzo łatwo zauważyć i odczuć. Gorsza kierowalność samochodu czy ściąganie na jedną stronę to znak, że należy udać się do warsztatu celem regulacji elementów zawieszenia. Jeszcze to szczególnie ważne, kiedy wymienimy opony na letnie – prawidłowe toczenie kół zauważalnie wydłuża żywotność ogumienia, zaś nieprawidłowa geometria kół i zbieżność kół może doprowadzić m. in. do nieregularnego zużycia opon.

Z roku na rok świadomość kierowców dotycząca rutynowych kontroli samochodu jest coraz większa. Dzięki takim zabiegom jak ustawienie zbieżności po zimie, sezonowa wymiana opon czy regularna kontrola ciśnienia w kołach zwiększa komfort jazdy, a przede wszystkim bezpieczeństwo podczas jazdy.

Czym jest zbieżność kół?

W największym uproszczeniu to wartość, która określa ułożenie względem siebie kół na jednej osi. Zbieżne koła to koła, których oś obrotu jest prostopadła do kierunku ruchu. Problemem jest rozbieżność kół, bo w tym przypadku opony nie toczą się według własnej osi obrotu, a przenoszą siły boczne.

Jest to bardzo niekorzystne z kilku powodów, ale najważniejsze to opony ulegają zniszczeniu. Jednostronne zużycie opony jest bardzo niebezpieczne, bo może skutkować wystrzałem. Drastycznie wzrastają opory toczenia opony, ponieważ cały czas opony stawiają wysoki opór i się zużywają. Ponadto rozbieżne opony mają zmniejszoną przyczepność.

Poza stratami finansowymi, czyli wymiana opon oraz zwiększone wydatki na paliwo, narażamy siebie innych uczestników ruchu na duże niebezpieczeństwo. Usługa ustawienia zbieżności kół to wydatek rzędu od 80 do 140 zł. To niewielka kwota zważając na konsekwencje, które mogą się pojawić przy braku reakcji na problem ze zbieżnością kół.

Czym jest geometria kół?

Geometria kół to określenie kilku ustawień, które składają się w całość. W geometrii kół ustawiamy koła nie tylko względem siebie, ale również ustawienie kątów pochylenia koła, czy ustawienie sworznia zwrotnicy.

W serwisie Gerex w Bochni do ustawiania geometrii kół 3D wykorzystujemy nowoczesne urządzenie marki Corghi. Maszyna pozwala nam rzutować ustawienie kół w każdej płaszczyźnie. Następnie korzystamy z rozbudowanej bazy danych, która zawiera prawidłowe wartości dla każdego samochodu.

Dlaczego warto zrobić geometrię kół po zimie?

Istnieje bardzo wiele przyczyn zmiany ustawienia geometrii, a zima jest porą roku, którą najbardziej odczuwa samochód, a w szczególności elementy zawieszenia. Poruszając się po drogach, na których zalega śnieg czy błoto pośniegowe, ciężko zauważyć dziurę. Co prawda nie każdy kontakt kół z dziurami na drodze musi rozregulować geometrię, ale niestety ryzyko jest naprawdę duże. Natomiast każde wjechanie w dziurę potrafi sprawić, że elementy gumowe i metalowe zużywają się szybciej. Dobrym przykładem są tuleje wahacza. Każdy zużyty lub uszkodzony element wpływa na inne elementy, które z nim współpracują.

Geometria kół również ulega zmianie z przyczyn naturalnych, czyli eksploatacji elementów zawieszenia. Choć w porównaniu do badania technicznego pojazdu, kontrola i ustawienie geometrii jest nieobowiązkowe, ale zdecydowanie zalecamy, aby czynność była wykonywana przynajmniej raz w roku. Najlepszym czasem na to jest sezonowa wymiana opon po zimie.

Ponadto ustawienie geometrii i zbieżności kół jest kluczowe w momencie, kiedy zmieniamy jakiś element zawieszenia lub sięgamy po nowy komplet opon. To bardzo ważne. Pamiętaj o ustawieniu geometrii przy zakupie nowych opon, bo w ten sposób znacznie wydłużysz ich żywotność. Jeśli zapomnisz o tej czynności, samochód może ściągać. Jeśli z czasem przestanie ściągać, to znak, że co najmniej jedna z opon zdążyła się już nieregularnie zużyć.

Pamiętaj, aby kontrolę i ustawienie geometrii zlecić profesjonalistom, bo źle ustawiona geometria stwarza zagrożenie na drodze. Najbardziej dokuczliwe mogą być:

  • trudność w utrzymaniu prawidłowego kierunku jazdy potrafi rozpraszać skupienie, które jest kluczowe na drodze,
  • spotęgowane działanie sił bocznych na opony może sprawić, że samochód wypadnie z trasy,
  • nieprawidłowy styk opony z nawierzchnią może doprowadzić do opóźnienia reakcji na ruch kierownicy i powodować uczucie bezwładności na zakrętach, co stwarza bardzo niebezpieczne sytuacje,
  • zwiększenie oporów toczenia, co przekłada się na spadek osiągów samochodu, utratę prędkości jazdy oraz odczuwalny wzrost zużycia paliwa.

Reasumując. Regularna kontrola i ustawienie geometrii kół to same korzyści. Komfort, oszczędność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Zapraszamy na ustawienie zbieżność kół i geometrii kół w Bochni – serwis Gerex ul. Brzeska 55a.