Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Aktualności
klimatyzacja-samochodowa-serwis

Serwis klimatyzacji na wiosnę – dlaczego warto go zrobić?

Klimatyzacja to zdecydowanie jedno z najlepszych dobrodziejstw występujących w samochodach. Regularny serwis klimatyzacji to inwestycja w komfort podróżowania, ale także zdrowie. Brak odpowiedniej troski o klimatyzację w samochodzie może spowodować rozwój pleśni, grzybów i bakterii szkodliwych dla zdrowia, a czasem nawet i dla życia. Kompleksowy serwis klimatyzacji dobrze jest wykonać na wiosnę. Ozonowanie, czyszczenie, wymiana filtra to podstawa po zimie.

Klimatyzacja jest przydatna nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią i zimą. W zimowe miesiące klimatyzacja błyskawicznie osusza powietrze, co przyspiesza odparowanie wilgoci ze szyb czy kabiny samochodu. 

Dlaczego ważny jest regularny serwis klimatyzacji?

Serwis klimatyzacji samochodowej jest kluczowy dla naszego zdrowia. Układ klimatyzacji należy oczyścić i odkazić. Odkładanie wizyty w warsztacie nie wchodzi w rachubę. Po pierwsze i najważniejsze jest to niezdrowe. Po drugie, odkładanie wizyty w serwisie może skutkować uszkodzeniem układu. 

Przy okazji wizyty w warsztacie warto sprawdzić i ewentualnie uzupełnić czynnik. Po uruchomieniu klimatyzacji nic się nie dzieje? To może być oznaka braku czynnika lub uszkodzenia sprężarki klimatyzacji.Brak czynnika chłodzącego może oznaczać, że układ klimatyzacyjny może być nieszczelny. Brak regularnych kontroli klimy w samochodzie może skutkować naprawami, których koszt może nawet kilkukrotnie przewyższyć koszty związane z regularnym serwisem klimatyzacji.  

Grzyby, bakterie, pleśń – co żyje w klimatyzacji samochodowej? 

Środowisko pracy klimatyzacji jest ciepłe i wilgotne, czyli stanowi idealne warunki rozwojowe dla rozmaitych bakterii, grzybów i pleśni. To właśnie te mikroorganizmy odpowiadają za całe spektrum różnych chorób, które powodują. Od alergii, zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie spojówek czy opryszczkę. Warto podkreślić, że zaniedbana klimatyzacja będzie szczególnie dokuczliwa dla alergików. 

Czyszczenie klimatyzacji powinno mieć miejsce w momencie, gdy w samochodzie zaczyna unosić się nieprzyjemny zapach pleśni. Klimatyzacja zwiększa wilgotność powietrza w aucie. Podwyższona wilgotność z czasem powoduje charakterystyczny brzydki zapach. W tej sytuacji konieczne będzie wyczyszczenie całego układu oraz wymiana filtrów. 

Czy wiesz, że klimatyzacja samochodowa sprzyja rozwojowi tropikalnej choroby legionistów. Brzmi to absurdalnie, ale tak właśnie jest. Legionelloza to ciężka choroba dróg oddechowych. Choroba ta jest głównie przenoszona przez komary i występuje głównie w rejonach basenu Morza Śródziemnego. Skąd zatem to zagrożenie? W układach klimatyzacyjnych panują wręcz wzorowe warunki dla rozwoju bakterii, które powodują rozwój właśnie tej choroby. Objawy z początku przypominają grypę, ale z czasem mogą pojawić się kolejne uciążliwe dolegliwości, takie jak biegunka czy nudności. 

Ozonowanie klimatyzacji – jakie zalety?

Ozon jest jednym z najskuteczniejszych środków do dezynfekcji. To gaz, który cechuje się niesamowitymi właściwościami utleniającymi, dzięki czemu jest pogromcą grzybów, pleśni i bakterii. Ozonowanie klimatyzacji, zwane również odgrzybianiem klimatyzacji,  jest skuteczniejszą metodą od czyszczenia chemicznego, bo zdecydowaną przewagą jest stan skupienia. 

Ozon, jako gaz dociera do praktycznie wszędzie, więc bez problemu jest w stanie wyjałowić każdy zakamarek układu. Na uwagę zasługuje fakt, iż ozon niszczy wszystkie żywe i martwe formy mikroorganizmów. Ze względu na niebywałe właściwości utleniające eliminuje mikroby w każdej formie – zarodnikowej, wegetatywnej i przetrwalnikowej, nie pozostawiając ani śladu po drobnoustrojach.

Pozytywnym skutkiem procesu ozonowania klimatyzacji w samochodzie jest dogłębna sterylizacja tapicerki oraz podsufitki samochodu. Czyszczenie układu klimatyzacyjnego ozonem jest całkowicie bezpieczne. Działanie ozonatora odbywa się w zamkniętym, szczelnym samochodzie. Ozon jest gazem nietrwałym, więc zaraz po przewietrzeniu ulega rozpadowi i przestaje oddziaływać na otoczenie. Ozon to gaz pochodzenia naturalnego, dzięki czemu czyszczenie ozonem jest bezpieczne dla środowiska.

Klimatyzacja samochodowa – wymiana filtra kabinowego

Filtr kabinowy należy wymienić przynajmniej raz w roku, a zdecydowanie najlepiej jest wymieniać go co pół roku. Najlepiej wiosną, a później jesienią. Filtr kabinowy często jest lekceważony i zapomniany przez kierowców. W porównaniu z filtrem paliwa czy filtrem oleju, zaniedbanie wymiany nie niesie ze sobą ryzyka awarii lub trwałego uszkodzenia silnika. Warto jednak o tym pamiętać, bo zapchany filtr kabiny sprawia, że silnik dmuchawy się przegrzewa, a w konsekwencji może się trwale uszkodzić.

Bagatelizowanie wymiany filtra kabinowego to bagatelizowanie zdrowia użytkowników samochodu. Filtr przeciwpyłkowy to podstawowy filtr, który chroni nas przed zanieczyszczeniami, które dostają się do wnętrza auta. Zdecydowanie warto postawić na filtry z aktywnym węglem. Filtry, poza papierową wkładką, której podstawowym zadaniem jest ochrona przed cząstkami brudu, posiadają warstwę wspomnianego węgla aktywnego, który pochłania gazy, bakterie i inne szkodliwe czynniki. 

Koszt filtra węglowego jest oczywiście wyższy, niż koszt filtra tradycjonalnego, ale zważając na i tak stosunkowo niską cenę i szereg korzyści, które płyną z udziału aktywnego węgla, jest to zdecydowanie lepszy wybór. Filtry węglowe szczególnie polecamy alergikom. Ich skuteczność niweluje objawy.