Jak zadbać o samochód zimą? Praktyczne porady
Mróz, chłód, wilgoć, błoto, piasek i sól – to obraz, który co roku powtarza się, gdy spadnie śnieg. Niestety, czynniki te utrudniają korzystanie z samochodu zimą.
Jak przygotować samochód do zimy?
Polecamy kilka praktycznych, sprawdzonych wskazówek.
Opony zimowe
To pierwszy i najważniejszy punkt przygotowania do zimy. Zapewnienie bezpieczeństwa sobie, bliskim oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. Wymiana opon to absolutne minimum. Wyjątek od reguły stanowią użytkownicy ogumienia całorocznego, którzy spokojnie mogą zapomnieć o nadchodzących prognozach pogody.
Akumulator
Częsta przyczyna problemów zimą. Wraz ze spadkiem temperatury, spada moc rozruchowa. Dobre serwisy za darmo sprawdzą Twój akumulator. Wyczyść zaśniedziałe klemy i bieguny akumulatora – powodują one spadek napięcia. Nieprawidłowe napięcie może trwale uszkodzić akumulator.
Karoseria
Warto poświęcić trochę czasu, aby namierzyć ewentualne odpryski lub ogniska korozji. Polecamy skrupulatne umycie samochodu oraz zabezpieczenie go twardym woskiem, na przykład carnauba. Sól drogowa tylko czeka, by pocałować ogniska rdzy.
Światła
pod koniec października cofamy zegarki o godzinę. Zmrok zapada wcześniej, więc koniecznie trzeba sprawdzić regulację świateł. Widoczność jest kluczowa. To wzrok jest najważniejszym zmysłem podczas jazdy.
Zimowy płyn do spryskiwaczy
Pamiętaj o wymianie. Najprościej usunąć letni płyn, zużywając go. Po uzupełnieniu zimowego płynu, uruchom spryskiwacze, aby zimowy płyn dostał się do układu.
Istotne jest sprawdzenie płynu w układzie chłodniczym – temperatur. Temperaturę krzepnięcia płynu sprawdzimy w dobrym serwisie.
Wycieraczki
Guma, która zdążyła stracić swoje właściwości nie będzie w stanie odprowadzać zalegających na szybie zanieczyszczeń. Rozsądnym wyborem jest aplikacja niewidzialnej wycieraczki, hydrofobowej powłoki, która ograniczy powstawanie szronu.
Dywaniki
Jeśli korzystasz z welurowych dywaników wymień je na zimę na gumowe odpowiedniki. Materiałowe dywaniki będą chłonęły wilgoć spod podeszwy buta. Poza charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachem, zawilgocone dywaniki powodują parowanie szyb i przyspieszoną korozję elementów stalowych. Aby zapobiec wilgoci w kabinie pojazdu, warto zainwestować w pochłaniacze wilgoci wielokrotnego użytku.
Odmrażacz do zamków
To produkt, który może być przydatny w ekstremalnych sytuacjach. Nigdy, ale to nigdy nie trzymaj go w samochodzie.
Konserwacja uszczelek
Nasmaruj gumowe uszczelki smarem na bazie silikonu. Zamiennikiem może być wazelina techniczna. Należy być szczególnie ostrożnym w przypadku drugiego środka, gdyż w porównaniu z wazeliną kosmetyczną, występuje w formie nieoczyszczonej, która może być drażniąca dla skóry i dróg oddechowych.
Co warto mieć w samochodzie podczas zimowej podróży?
To najważniejsze czynności, o które warto zadbać przed zimą. Polecamy również posprzątać bagażnik, bo często wozimy zbędne przedmioty, które warto wymienić na te bardziej użyteczne w kryzysowych sytuacjach. Wśród akcesoriów, które mogą być przydatne zimą przydatne mogą się okazać m.in.:
- składana saperka
- skrobaczka do szyb i zmiotka
- łańcuchy
- mata na szybę
- materiałowy koc
- kable rozruchowe
- linka holownicza
- pokrowiec
- latarka
- power-bank do akumulatorów
- kubek termiczny zasilany z gniazda zapalniczki