Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

gerex-logo-biale

Dynamiczna wymiana oleju

w automatycznej skrzyni biegów

Bochnia

Chcesz skorzystać z usługi dynamicznej wymiany oleju? 

Zarezerwuj termin online, zadzwoń lub wypełnij formularz!

Wypełnij formularz:

Automatyczna skrzynia biegów ma bardzo skomplikowaną budowę, a koszty jej napraw potrafią przytłoczyć. Dlatego właśnie tak ważna jest regularna wymiana oleju w tym podzespole. Wiele warsztatów niestety nadal stosuje do tego celu metodę statyczną, której działanie ma bardzo ograniczoną skuteczność. Jest dostępna metoda dynamicznej wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów, która pozwala na większą dokładność niż metoda statyczna. Na czym polega i jak wygląda cały proces wymiany oleju w sposób dynamiczny?

Co to jest dynamiczna wymiana oleju?

Dynamiczna wymiana oleju wykonywana jest za pomocą specjalistycznej maszyny do dynamicznej wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów. Urządzenie to pompuje zużyty olej, ważąc go i jednocześnie podając identyczną dawkę nowego oleju. Umożliwia to wymianę całego oleju znajdującego się w układzie, a przy użyciu odpowiednich detergentów, także jego dokładne czyszczenie w celu pozbycia się wszelkich zanieczyszczeń. Czym więc różni się to od metody statycznej? Klasyczna, statyczna wymiana oleju w skrzyni polega na spuszczeniu starego oleju oraz wlaniu świeżego. Jest to najprostsza metoda, niosąca jednak za sobą pewną, istotną wadę. Jaką? Pozwala faktycznie wymienić maksymalnie 60 proc. oleju, a reszta pozostaje w skrzyni. Z kolei wymiana oleju w skrzyni automatycznej w sposób dynamiczny pozwala na pozbycie się starego oleju w całości.

Kiedy wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów?

Interwał wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju skrzyni biegów, którą posiada samochód. Najczęstszej wymiany wymagają skrzynie bezstopniowe i wynosi on średnio ok. 30 tys km. Są one stosowane m.in. w Toyotach (CVT), Audi (Multitronic) czy Nissanach. Klasyczne automaty oraz automaty dwusprzęgłowe DSG wymagają wymiany oleju co ok. 60 tys km. Oczywiście w każdym przypadku częstotliwość skorzystania z usługi dynamicznej wymiany oleju zależna jest od sposobu użytkowania skrzyni. Dla różnych użytkowników może być on zupełnie inny. Niektórzy producenci samochodów z automatyczną skrzynią biegów nie przewidują wymiany oleju w skrzyni, aczkolwiek warto zadbać o to przynajmniej ze względu na stan własnego portfela. Cena wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów jest znacznie niższa niż jej ewentualna późniejsza naprawa. Tym bardziej, że specjaliści uważają, że z upływem czasu każdy olej traci swoje właściwości. Dlatego dynamiczna wymiana oleju jest ważna dla zachowania prawidłowego funkcjonowania skrzyni, ale także dla dobrych osiągów samochodu.

Jak wygląda wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów?

Dynamiczna wymiana oleju wykonywana jest na uruchomionym silniku, ponieważ oleju musi mieć odpowiednią temperaturę, czyli musi być rozgrzany. Cały proces rozpoczyna się od wymiany filtra oleju, który nazywa się filtr hydrauliki skrzyni biegów. Następnie maszyna za pomocą specjalnych złączy podpinana jest do skrzyni biegów. Jest to najbardziej skomplikowany etap, gdyż nie zawsze urządzenie można wpiąć w wygodnym miejscu. Czasem konieczne jest dostanie się do chłodnicy oleju, która często znajduje się pod zderzakiem. Po prawidłowym podpięciu urządzenia następuje sam proces wymiany oleju. Maszyna do dynamicznej wymiany oleju pobiera zużyty olej ze skrzyni i na bieżąco zastępuje go świeżym.

Koszt dynamicznej wymiany oleju

Często mówi się, że dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów jest droższa aniżeli ta klasyczna. Nie może być inaczej, gdyż przykładowo do statycznej wymiany oleju w 8-biegowej skrzyni z BMW potrzebujemy zaledwie 5 litrów oleju, podczas gdy dynamiczna wymiana potrzebuje aż 11 litrów. Świetnie pokazuje to właśnie ilość oleju, który faktycznie zostaje wymieniony. Koszt wykonania usługi wymiany dynamicznej oleju będzie zbliżony w obydwu metodach. Ile trwa wymiana oleju w taki sposób? Zwykle trwa to około maksymalnie 4 godzin.

motul

Maszyna do dynamicznej wymiany oleju - Motul ATM0915

Usługę wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów wykonuje się za pomocą specjalistycznej maszyny serwisowej – Motul ATM0915. Sprzęt dostarczany jest przez jednego z czołowych producentów maszyn warsztatowych w Europie – firmę Motul. Maszyna do dynamicznej wymiany oleju jest kompaktowa i w pełni automatyczna. Przeznaczona jest do każdego typu skrzyń biegów. Urządzenie obsługują doświadczeni pracownicy, którzy przeszli profesjonalne, teoretyczne i praktyczne szkolenie pod okiem specjalistów, którzy na co dzień pracują przy obsłudze i naprawach automatycznych skrzyń biegów.

Dynamiczna wymiana oleju

w automatycznej skrzyni biegów

gerex-logo-biale